Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 24V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 7.20" L x 6.00" W x 6.80" H |
|---|---|
| Product Weight | 25.7 lbs |
| Shipping Dimensions | 9.00" L x 10.75" W x 10.00" H |
| Shipping Weight | 28 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
BP1400
BP1400I
BP1400X116
CURK7X
DLA1500
SMT1500
SMT1500C
SMT1500I
SMT1500I-AR
SMT1500IC
SMT1500NC
SMT1500TW
SMT1500US
SMT1500X413
SMT1500X448
SU1000XL
SU1000XLI
SU1000XLINET
SU1000XLNET
SU1400
SU1400BX120
SU1400I
SU1400INET
SU1400NET
SU1400X106
SU1400X145
SU1400X93
SU700XL
SU700XLI
SU700XLINET
SU700XLNET
SUA1000XL
SUA1000XLI
SUA1500
SUA1500-BR
SUA1500I
SUA1500ICH
SUA1500ICH-45
SUA1500IX38
SUA1500TW
SUA1500X413
SUA1500X427
SUA1500X448
SUA1500X93
SUA500XLJ
SUA750XL
SUA750XLI
SUA750XLX320
SUVS1400
SUVS1400I



