Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 24V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 7.70" L x 6.00" W x 3.70" H |
|---|---|
| Product Weight | 16.90 lbs |
| Shipping Dimensions | 11.25" L x 9.25" W x 8.00" H |
| Shipping Weight | 18 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
BP1000
BP1000I
BP1100
SMC1500
SMC1500C
SMC1500I
SMC1500IC
SMC1500TW
SMT1000
SMT1000C
SMT1000I
SMT1000I-6W
SMT1000I-AR
SMT1000IC
SMT1000TW
SMT1000US
SU1000
SU1000BX120
SU1000I
SU1000INET
SU1000NET
SU1000RM
SU1000RMI
SU1000RMINET
SU1000RMNET
SU1000X127
SU1000X93
SU1500RMX155
SU2000R3X155
SU700X167
SUA1000
SUA1000-BR
SUA1000I
SUA1000I-IN
SUA1000ICH
SUA1000ICH-45
SUA1000J
SUA1000J3W
SUA1000TW
SUA1500J3W
SUVS1000
SUVS1000I



