Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 2 |
| Voltage | 24V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | 5° to 113° F (-15° to 45° C) |
Physical
| Product Dimensions | 7.20" L x 5.60" W x 6.80" H |
|---|---|
| Product Weight | 53.4 lbs |
| Shipping Dimensions | 18.0" L x 10.937" W x 12.50" H |
| Shipping Weight | 56.0 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
DLA2200
SMT2200
SMT2200C
SMT2200I
SMT2200I-AR
SMT2200IC
SMT2200TW
SMT2200US
SMT3000
SMT3000C
SMT3000I
SMT3000I-AR
SMT3000IC
SMT3000TW
SUA2200
SUA2200-BR
SUA2200I
SUA2200I-IN
SUA2200ICH
SUA2200ICH-45
SUA2200TW
SUA2200UXI
SUA2200UXICH
SUA2200X115
SUA2200XL
SUA2200XL-NETPKG
SUA2200XLI
SUA3000
SUA3000-BR
SUA3000I
SUA3000I-IN
SUA3000ICH
SUA3000ICH-45
SUA3000UXI
SUA3000UXICH
SUA3000XL
SUA3000XL-NETPKG
SUA3000XLI
SUA3000XLT
SUA48XLBP
SUA5000R5TXFMR
SUA5000RMI5U
SUA5000RMT5U



