Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 24V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | 5° to 113° F (-15° to 45° C) |
Physical
| Product Dimensions | 5.90" L x 5.20" W x 4.50" H |
|---|---|
| Product Weight | 11.0 lbs |
| Shipping Dimensions | 9.25" L x 8.50" W x 7.50" H |
| Shipping Weight | 12.0 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
DLA750
SMT750
SMT750C
SMT750I
SMT750IC
SMT750TW
SMT750US
SUA750
SUA750I
SUA750ICH
SUA750ICH-45
SUA750IX38
SUA750TW



