Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 96V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 21.0" L x 8.50" W x 3.0" H |
|---|---|
| Product Weight | 42.0 lbs |
| Shipping Dimensions | 23.0" L x 13.0" W x 7.50" H |
| Shipping Weight | 43.0 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
SMT2200R2I-AR
SMT2200R2X106
SMT2200R2X180
SMT2200RM2U
SMT2200RM2UC
SMT2200RM2UNC
SMT2200RM2UTW
SMT2200RMI2U
SMT2200RMI2UC
SMT2200RMI2UNC
SMT2200RMUS
SMT3000R2I-6W
SMT3000R2I-AR
SMT3000R2X145
SMT3000R2X180
SMT3000RM2U
SMT3000RM2UC
SMT3000RM2UNC
SMT3000RM2UTW
SMT3000RMI2U
SMT3000RMI2UC
SMT3000RMI2UNC
SMT3000RMT2U
SMT3000RMUS
SUA2200R2ICH
SUA2200R2X106
SUA2200R2X147
SUA2200R2X180
SUA2200RM2U
SUA2200RM2UTW
SUA2200RMI2U
SUA3000R2ICH
SUA3000R2IX38
SUA3000R2X145
SUA3000R2X180
SUA3000R2X428
SUA3000RM2U
SUA3000RM2U-BR
SUA3000RMI2U
SUA3000RMJ2UB
SUA3000RMT2U
SUM1500RMXL2U
SUM1500RMXLI2U
SUM3000RMXL2U
SUM3000RMXLI2U
CP24U12UK3
CP27U13AZ3
CP27U13AZ3-6
CP27U13AZ3-F
CP27U13AZ3-F-NB
CP27U13NA2
CP27U13NA3
CP27U13NA3-4
CP27U13NA3-6
CP27U13NA3-6A
CP27U13NA3-G
CP27U13NA3-S
CP27U13SC3
CP27U13SC3-6
CP27U13SC3-F
CP27U13SC3-G
CP27U13UK3-G
CP40U48NA3
CP40U48SC3



