Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 48V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 13.50" L x 8.50" W x 3.25" H |
|---|---|
| Product Weight | 26.3 lbs |
| Shipping Dimensions | 16.25" L x 10.75" W x 5.25" H |
| Shipping Weight | 30 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
DLA1500RM2U
ISXT11KEC1R4P
ISXT11KPOW1R2P
ISXT11LD1R230V
SU1400R2BX120
SU1400R2IBX120
SU1400R2X122
SU1400RM2U
SU1400RM2UX93
SU1400RMI2U
SUA1500R2ICH
SUA1500R2X122
SUA1500R2X138
SUA1500R2X180
SUA1500R2X93
SUA1500RM2U
SUA1500RM2U-BR
SUA1500RM2UTW
SUA1500RMI2U



