Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 12V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | 5° to 113° F (-15° to 45° C) |
Physical
| Product Dimensions | 5.95" L x 3.72" W x 2.56" H |
|---|---|
| Product Weight | 5.70 lbs |
| Shipping Dimensions | 8.25" L x 6.75" W x 3.5" H |
| Shipping Weight | 7.0 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
BC650-RSX761
BE650BB
BE650BB-CN
BE650G
BE650G-CN
BE650G-LM
BE650G1
BE650G1-CN
BE650G1-LM
BE650R
BE650R-CN
BE650Y-IN
BE700-AZ
BE700-CP
BE700-FR
BE700-GR
BE700-IT
BE700-KR
BE700-RS
BE700-SP
BE700-UK
BE700BB
BE700G-AZ
BE700G-CP
BE700G-FR
BE700G-GR
BE700G-IT
BE700G-RS
BE700G-SP
BE700G-UK
BE700Y-IND
BE725BB
BE750G
BE750G-CN
BE750G-LM
BE850G2-GR
BE850M2
BE850M2-LM
BK650-AS
BK650EI
BN600R
BN700MC
BN900M
BN900M-CA
BP700UC
BR700G
BX1100LI
BX1100LI-MS
BX800CI-AR
BX800CI-LM
BX800CI-MS
BX800CI-RS
BX800U-LM
BX850M
BX850M-LM60
BX850M-TW
BX950U-MS
BE850G2-CP
BE850G2-FR
BE850G2-IT
BE850G2-RS
BE850G2-SP
BE850G2-UK
BVK950M2
BE900G3
BVX900LI
BVX900LI-GR
BV1000I
BV1000I-MS



