Replacement Battery Cartridge #123 EU
Part Number: APCRBC123-LDB
Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 24V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 6.00" L x 7.90" W x 3.10" H |
|---|---|
| Product Weight | 10.7 lbs |
| Shipping Dimensions | 8.5" L x 11.25" W x 5.25" H |
| Shipping Weight | 12 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
BN1080G
BN1250G
BN1350G
BR1000G
BR1000G-CN
BR900G-AR
BR900G-FR
BR900G-GR
BR900G-RS
BR900GI
BX1000G
BX1000G-CA
BX1300G
BX1300G-CA
BX1350M
BX1350M-LM60
SMT750R2-NMC
SMT750R2X122
SMT750RM2U
SMT750RM2UC
SMT750RM2UNC
SMT750RMI2U
SMT750RMI2UC
SMT750RMI2UNC
BN1080G
BN1250G
BN1350G
BR1000G
BR1000G-CN
BR900G-AR
BR900G-FR
BR900G-GR
BR900G-RS
BR900GI
BX1000G
BX1000G-CA
BX1300G
BX1300G-CA
BX1350M
BX1350M-LM60
SMT750R2-NMC
SMT750R2X122
SMT750RM2U
SMT750RM2UC
SMT750RM2UNC
SMT750RMI2U
SMT750RMI2UC
SMT750RMI2UNC



