Replacement Battery Cartridge #110 EU
Part Number: APCRBC110-LDB
Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Battery |
| RBC Quantity | 1 |
| Voltage | 12V |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 5.95" L x 2.55" W x 3.70" H |
|---|---|
| Product Weight | 5.5 lbs |
| Shipping Dimensions | 8.25" L x 6.75" W x 3.5" H |
| Shipping Weight | 7.0 lbs |
For Europe customers, please contact your local reseller.
Support
Compatible Models
BE650G2-CP,BE650G2-FR, BE650G2-GR, BE650G2-IT, BE650G2-RS, BE650G2-SP, BE650G2-UK, BR650MI, BC500-RS, BC650-RS, BE550G, BE550G-AZ, BE550G-CN, BE550G-CP, BE550G-FR, BE550G-GR, BE550G-IT, BE550G-LM, BE550G-RS, BE550G-SP, BE550G-TW, BE550G-UK, BE550R, BE550RW, BE550R-CN, BE600D-LM, BN575G, BN600G, BN600MC, BR550G-AR, BR550G-CN, BR550GI, BR650CI, BR650CI-RS, BX575U-LM, BX600C-IN, BX600L-LM, BX625CI-MS, BX650CI-AF, BX650CI-AR, BX650CI-CN, BX650CI-LM, BX650CI-MS, BX650CI-RS, BX650CI-ZA, BX650LI-GR, BX650LI-MS, BX650U-LM, BX700U-AZ, BX700U-MS, BX700UI, BX800LI, BX800LI-MS, BXS500MI, BVX700LI, BVX700LI-GR



