Replacement Battery Cartridge #117 EU
Part Number: APCRBC117-LDB
Compatibility
- Guaranteed UPS compatibility, meets or exceeds UPS manufacturer specifications
- All new components (batteries, connectors, metal tray, cables) - No Refurbished Parts
- Includes: All required connectors, Battery recycling guide, Installation guide, Metallic battery tray or enclosure, Reusable packaging
Ease of Use
- Fully assembled for easy (hot swappable) installation - No Assembly Required
- Tested, charged and ready for installation out of the box
- Assembled in USA
- Installation and Recycling guide included with product
- Re-usable packaging with clear instructions on how to properly dispose of spent batteries
Warranty: 18-Month Warranty (Repair or Replace)
Battery
| Battery Type | Maintenance Free Sealed Lead-Acid Battery (leak proof) |
|---|---|
| Battery Mounting | Enclosed cartridge |
| RBC Quantity | 1 |
Environmental
| Operating Temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -15° to 45° C |
Physical
| Product Dimensions | 23.00" L x 8.00" W x 3.00" H |
|---|---|
| Product Weight | 49.0 lbs |
| Shipping Dimensions | 25.50" L x 11.75" W x 8.00" H |
| Shipping Weight | 54 lbs |
For European customers, please contact your reseller.
Support
Compatible Models
SMX2000RMLV2U, SMX2000RMLV2UNC, SMX2200R2HVNC, SMX2200RMHV2U, SMX2200RMLV2U, SMX2200RMLVUS, SMX2KRMLVNCUS, SMX2KR2UNCX145, SMX3000HV2U-BR, SMX3000LV2U-BR, SMX3000RMHV2U, SMX3000RMHV2UNC, SMX3000RMLV2U, SMX3000RMLV2UNC, SMX3000RMLVUS, SMX3KRMLVNCUS



